12/2020
Ukazał się już najnowszy, grudniowy numer „Wpisu”. Jak co miesiąc przygotowaliśmy dla Państwa wyselekcjonowany zbiór felietonów osnutych wokół aktualnych wydarzeń, jak również całą serię artykułów na tematy historyczne. W związku z nadchodzącymi świętami Narodzenia Pańskiego, tak wyjątkowymi w polskiej tradycji, nie mogło zabraknąć tekstów poświęconych przeżywaniu tajemnicy przyjścia na świat Zbawiciela. Ks. prof. Waldemar Chrostowski wspomina Boże Narodzenie spędzone w 1979 r. w Betlejem, prof. Krzysztof Ożóg pisze o królewskim świętowaniu Narodzenia Pańskiego przez polskich władców z dynastii Piastów i Jagiellonów, nie zabrakło także artykułu prof. Ryszarda Kantora o polskich tradycjach i zwyczajach świątecznych, tak bliskich sercom wielu Polaków. Pojawia się także frapujący tekst prof. Andrzeja Nowaka, w którym znakomity dziejopis opowiada o pracy nad oczekiwanym przez wielu Polaków V tomie „Dziejów Polski”. Prof. Krzysztof Szczerski, Szef Gabinetu Prezydenta RP, w mądry i rzeczowy sposób wyjaśnia, w jaki sposób pandemia wpłynie na światową politykę, zaś Leszek Sosnowski, w błyskotliwym stylu komentując rzeczywistość, pisze o unijnej leworządności [sic!] i o niedawnym wspaniałym sukcesie Polski i Węgier. W dobiegającym końca Roku św. Jana Pawła II nie mogło zabraknąć tekstu znakomitej biografki papieża-Polaka – Jolanty Sosnowskiej, tym razem poświęconego papieskim krakowskim Dębnikom, zaś Temida Stankiewicz-Podhorecka, nie patyczkując się, wypomina polskim reżyserom i aktorom odwrócenie się plecami do największego z rodu Polaków. Grudniowy „Wpis” to ponad 100 stron frapującej lektury!
- „Leworządność”. Ten intrygujący tytuł zapowiada błyskotliwy felieton Leszka Sosnowskiego. Piórem wytrawnego publicysty autor komentuje tytułową unijną „leworządność”, podkreślając znaczenie sukcesu Polski i Węgier w konfrontacji z tym systemem.
- „Po pandemii w polityce nastąpią poważne zmiany; na powierzchni utrzymają się tylko niektórzy”, pisze prof. Krzysztof Szczerski. Znakomita analiza obecnej sytuacji geopolitycznej opisana przez wybitnego eksperta.
- „A my do Betlejem... w 1979 r.”. Bożonarodzeniowe wspomnienia ks. prof. Waldemara Chrostowskiego.
- „Królewskie świętowanie Bożego Narodzenia”. Wybitny mediewista prof. Krzysztof Ożóg wprowadza nas w świat polskich władców z dynastii Piastów i Jagiellonów i ich świętowania tajemnicy Narodzenia Pańskiego.
- „Z Karolem Wojtyłą po Dębnikach” z tak znakomitym przewodnikiem po papieskim szlaku jak Jolanta Sosnowska – biografka Jana Pawła II.
- „Radosne i smutne polskie wigilie”. Nawiązując do dawnych pamiętników i wspomnień, prof. Ryszard Kantor opisuje tak miłe sercom Polaków zwyczaje wigilijne.
- „Nowe rozdanie polskiej polityki historycznej?” Artykuł Adama Sosnowskiego o najnowszej inicjatywie MSZ i TVP – promocji polskiej historii i kultury za granicą.
- „Rzeczypospolitej nigdy nie można uznać za pokonaną”. Wybitny dziejopis prof. Andrzej Nowak opowiada o pracy nad oczekiwanym przez wielu Polaków V tomie „Dziejów Polski”.
- „Ci zacofani katolicy”. O niebezpieczeństwach związanych z nowym, coraz bardziej agresywnym kulturkampfem zagrażającym polskiej suwerenności i o tym, jak sobie z nim radzić, pisze prof. Grzegorz Kucharczyk.
- „Jak współżyć z targowicą”. Druga część znakomitego eseju Bohdana Urbankowskiego o mechanizmach zła rządzących groźnym zjawiskiem zdrady narodowej.
- „Odwrócili się plecami do największego z rodu Polaków”. Temida Stankiewicz-Podhorecka jak zwykle nie owija w bawełnę, wypominając polskim aktorom i reżyserom „odrażające zachowanie wobec Jana Pawła II”.
- „Rozum i wiara w życiu prof. Ludmiły Roszko”. Postać tej niezwykłej kobiety, twórczyni Instytutu Miłosierdzia Bożego, przybliża prof. Wojciech Polak.
- „Mistyka światła we współczesnym świecie”. O planowanym odrestaurowaniu zabytkowego dworca PKP Gdańsk Główny, w tym wyjątkowej urody witraży, pisze Stanisław A. Widomski. Artykuł powstał przy współpracy z PKP S.A.
- „Spadkobiercy Gehlena”. Artur Guzicki przypomina groźną postać niemieckiego generała Wehrmachtu – oprawcy, który nigdy nie poniósł żadnej kary za swoje zbrodnie, a po wojnie bardzo przekonująco grał porządnego człowieka...
- „Czy były ‘rozbiory’?” Zadziwiający aktualnością artykuł przedwojennego dziennikarza, dr. Aleksandra Wojteckiego, opublikowany na łamach popularnego „Ikaca” w 1936 r.
- „Patronka braci górniczej i dobrej śmierci”. Postać św. Barbary przypomina dr Magdalena Kulesza.
- „Śmiercionośny racjonalizm”. Znakomity historyk prof. Wojciech Roszkowski przypomina o tym, jak w imię „rozumu” francuscy rewolucjoniści skazali na śmierć najwybitniejszego francuskiego uczonego – Antoine’a Lavoisiera za to, że był katolikiem. To się dopiero nazywa „postęp”!
- „Również obecny kryzys nie zburzy Kościoła”, o czym przekonuje Jakub Augustyn Maciejewski, przypominając, iż Kościół w swojej historii zawsze wychodził zwycięsko z najtrudniejszych doświadczeń.
- „Patriotyczne wigilie źródłem natchnienia dla romantyków”. O wigiliach Fryderyka Chopina i Adama Mickiewicza, eskalacji emocji patriotycznych i przełożeniu ich na muzykę i poezję pisze dr Monika Makowska.
- „Maria Okońska umiała apostołować nawet w więzieniu”. Wyjątkową postać bohaterki wspierającej Prymasa Tysiąclecia przybliża Lidia Dudkiewicz.
- „Dużo jest zła na świecie, ale Niepokalana potężniejsza”, przypomina Czesław Ryszka, utwierdzając nas w przekonaniu, do Kogo należy zwycięstwo.
- „Henryk Pobożny – wzór poświęcenia za wiarę i Ojczyznę”. Postać walecznego księcia, niezłomnego obrońcy wiary katolickiej przypomina Stanisław Andrzej Potycz.
- „Niszczenie polskiej wiary po rewolucji bolszewickiej”. Dr Marek Klecel pisze o tragicznych losach Polaków w ZSRR, przywołuje męczeństwo polskich księży i przestrzega przed odżywaniem sowieckich haseł.
- „Piłkarz i aktor Marian Łącz”. Nazywano go „najlepszym aktorem wśród piłkarzy i najlepszym piłkarzem wśród aktorów”. Frapującą postać Mariana Łącza przypomina Krzysztof Szujecki.
- „Koniec wakacji w Zadwórzu”. Wybitny pisarz marynista Józef Gawłowicz tym razem proponuje opowiadanie z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Znakomite podsumowanie Roku Bitwy Warszawskiej!
- Świato-podgląd: przegląd informacji ze świata, m.in. o kryzysie pandemicznym, który uderzył także w Betlejem, o tym jak ów kryzys wpłynął na rynek księgarski oraz o prześladowaniu katolickiej pracownicy przez firmę, w której pracowała.
Krzyżówka z nagrodami
A ponadto: materiały promocyjne najnowszych książek Białego Kruka, propozycja internetowego zamawiania książek wydawnictwa i kantyczkowy wiersz Leszka Długosza.